KUDEM | Photo exhibition „Islamic Life in Europe – People and Architecture“

On the 2nd February, the Institution for Islamic Studies and Intercultural Cooperation (IFIS&IZ) and the House of Culture for European Muslims (KUDEM) hosted the photography exhibition titled “Islamic Life in Europe – People and Architecture”.

This impressive photo gallery from the Danish photographer Eckhard Ahmed Krausen, pictures architectural, social and cultural perspectives from Muslims in Europe. The theologian, Ms. Prof. Beinhauer-Köhler, from the University of Marburg gives a scientific analysis with her lecture titled “Mosques in Germany – Visual Presence and Perspectives”.

Dr. Hüseyin Ilker Cinar (head of IFIZ&IZ) opened the event commenting: “With this exhibition here today we want to bring together two essential elements for communal coexistence: culture and science.” For Prof. Cinar these elements are indispensable for exchange and progress of communal life. The director of KUDEM, shared the same sentiment: “In order to achieve this goal our approach involves making use of the universal language of art, aesthetics and science. We are convinced these human crafts through the art of thinking are not meant to be an end in themselves, but should be used as tools, creating new possibilities so as to connect people and bring them closer together therefore enhancing communication.”

For the city and mayor of Mannheim, Dr. Peter Kurz, this exhibition is very special. He said: “These photos are about something real and Mannheim is just the right place for such an exhibition. Here we always had an intense communication between different cultures and it is our common objective to develop a city community lead by the skills of empathy.” The exhibition is a great meeting point to get to know each other even more.

For the Turkish consul in Karlsruhe, Serhat Aksen, this event demonstrates “an end of the unnecessary debate about whether Islam belongs in Germany. It is simply a reality and the diversity that comes with it, is an enrichment for everyone involved.”

Açılış akşamında birer selamlama konuşması yapmak üzere başta KUDEM’in kurucusu ve İFİS&İZ Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Osnabrück Üniversitesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar olmak üzere, Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz, T.C. Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen, Tübingen Üniversitesi İlahiyat Merkezi Direktörü Prof. Dr. Erdal Toprakyaran ve Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bedir davetliler arasında hazır bulundular. Selamlama konuşmalarının akabinde Kopenhag’dan gelen Fotoğrafcı Ahmed Eckhard Krausen, hazırladığı sergi hakkında bilgi verirken, Marburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bärbel Beinhauer-Köhler de  „Almanya’da Camiiler“ konusuna dair bir konferans verdi. Salonu hınca hınç dolduran misafirler arasında Mannheim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ernst Ludwig von Thadden’in yanı sıra siyaset, bilim, sanat ve iş  dünyasından, kamu yönetimi (ilgili bakanlıklar) ve sivil toplum örgütlerine kadar birçok alandan çok sayıda saygın isimler yer aldı.

Bir yandan dinimiz İslâm’ın Avrupa’da daha iyi anlaşılmasına, diğer yandan da müslümanlar ile gayrimüslimler arasındaki diyaloğun yoğunlaştırılmasına katkı sağlamayı hedefleyen sergide, Avrupa’daki müslüman toplulukların farklı yaşantılarını ve İslam mimarisinin çeşitli örneklerini yansıtan fotoğraf kareleriyle Avrupa’daki İslamî hayatın çeşitliliği ortaya konuldu.

Selamlama konuşmasında tüm misafirlere gösterdikleri yoğun ilgi ve katılımlardan dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Hüseyin İlker Çınar, hitabesinin devamında İFİS&İZ’in proje ve gayelerine değinerek, Yetişmelerine vesile olmak istediğimiz yetenekli genç kuşaklara, dünyanın en gelişmiş üniversitelerinde lisans ve lisansüstü eğitim yapma imkânı sunarak, onların evrensel değerlerle iç içe, çok dilli ve standartların üzerinde yetişmelerini sağlamak istiyoruz. Bu meyanda Oxford, Kahire ve İstanbul’daki İlahiyat eğitimi ile ön plana çıkan üniversite ve merkezlerle ilk kooperasyon görüşmelerini gerçekleştirdik. Aslolan gök kubbenin altında hoş bir sadâ bırakmaktır. Kazanımlarımız, insanlıkla paylaştıkça ve yaradılana hizmet ettikçe mânâ kazanacaktır” dedi.

KUDEM adına misafirlere hitab eden Başkan ise, “Toplumun bir parçası olarak amacımız, farklı kültür ve medeniyetlere mensup insanlar arasında köprüler inşa etmektir. Bu hedefimize ulaşmak üzere benimsediğimiz yöntem, insanlığın ortak ve evrensel dili olan sanattan, estetikten, ilim ve irfandan âzâmî ölçüde istifade etmektir”dedi.

Mannheim Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz ise, Mannheim Belediyesi olarak en baştan beri kültürler arasında güçlü bir diyalog gerçekleştirdiklerini ve ortak gayenin empati temeli üzerinde gelişen bir şehir toplumunu oluşturmak olduğunu kaydetti. KUDEM’de açılan bu serginin hakikatı yansıttığını dile getiren Dr. Kurz, toplumların birbirlerini daha iyi tanıyıp anlayabilmesi için bu serginin mükemmel bir vesile olduğunu ifade ederek, KUDEM ve İFİS&İZ ile yaptıkları işbirliğini daha da geliştireceklerini duyurdu.

KUDEM ve İFİS&İZ’in çalışmalarını takdirle izlediğini ve bu sergi açılışına memnuniyetle katıldığını söyleyen T.C. Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen ise, “Bu sergi, İslamiyet’in Almanya’nın bir parçası olup olmadığına dair yapılan gereksiz tartışmaların sonudur. Avrupa’daki islâmî hayat bir gerçektir ve bu çeşitlilik hepimiz için bir zenginliktir”ifadelerini kullandı ve herkesi “karşılıklı hoşgörü”den ziyade “karşılıklı saygı”ya davet etti.

Konuşmasının büyük bir kısmını KUDEM’in kurmakta olduğu ve mevcut 25.000 cilt eseriyle şu anda bile Avrupa’nın en büyükleri arasına girmeyi başaran İslam kütüphanesine ayıran Tübingen Üniversitesi İlahiyat Merkezi Direktörü Prof. Dr. Erdal Toprakyaran, bu projenin Almanya üniversitelerinde kurulan İslâm İlahiyatı Enstitüsü ve Merkezleri ile buralarda yapılacak bilimsel araştırmalar için çok önemli bir altyapı oluşturduğunu vurguladı.

Dr. Ahmet Bedir, dean of the faculty for theology at Bozok University in Yozgat (Turkey), emphasized the importance of the exchange of ideas an added: “that only through an open and receptive attitude the relationship between different religions and cultures can work effectively.” The speakers as well as the guests were also impressed with the specialized Islamic library of the IFIS&IS. Prof. Dr. Erdal Toprakyaran, head of the centre for Islamic theology at the university of Tübingen was fascinated by the array of the book inventory: “Now that I have seen this library I wish Mannheim was a bit closer to Tübingen.”
It was back in December 2013 that IFIS&IZ announced its Islamic speciaized library, intending to obtain an amount of 100,000 literary works. It has already reached the first quarter of its goal with 25,000 books. The primal phases of creating that library Prof. Cinar goes on to explain: “Through numerous travels from Cairo, Beirut to Istanbul a team of scientists that included colleagues from each of the mentioned countries- including myself made it to collect and bring books to Mannheim, some of which were difficult to find.” In regards to motivation and goals of the IFIS&IZ Prof. Cinar said: “The objective of our work is to create good conditions for young academics and thus support them within their studies. This way the IFIS&IZ gives Master and PhD students a platform in which they can carry out their university work.” Prof. Cinar emphasized that this goal is taken very seriously.